Klepněte pro větší obrázek

První malou stolní 3D tiskárnu s jednoduchým ovládáním jsme si na Živě.cz vyzkoušeli před osmi lety. Stála 30 tisíc korun a vytištěné stojánky na mobil z ABS používají někteří kolegové dodnes. Od té doby se toho ale hodně změnilo a 3D tisk je dostupný jako nikdy dříve.

Vybrat správnou 3D tiskárnu ale stále není jednoduché. Poradíme proto, na co myslet při výběru té nejvhodnější levné domácí tiskárny do pracovny a dílny.

Světoznámou českou fabriku na tiskárny Prusa Research dnes doplňují asijští a neméně populární dravci: Creality s řadou Ender, Anycubic a zástup dalších klonů, kteří se navzájem kopírují. Často se liší jen v nuancích, všichni totiž vycházejí ze základu, který umožňuje nekonečnou modifikaci a vylepšování původního stroje.

Nejlevnější 3D tiskárny seženete na AliExpressu a dalších asijských tržištích za cenu okolo dvou tisíc. Těmto hračkám se ale vyhněte.

O 3D tisku má smysl vážněji uvažovat zhruba od hladiny kolem 5 000 korun, kdy se na strojích objevuje alespoň nějaká základní automatika. Třeba detekce výpadku elektřiny, detekce konce struny a automatická kalibrace základní roviny. U ještě lepších mašin pak nechybí spolehlivá detekce dorazů ve všech osách pohybu.


Nejoblíbenější 3D tiskárny

Záměrně neukazujeme tiskárny s cenou pod pět tisíc korun.

Další oblíbené 3D tiskárny


Mnoho laciných 3D tiskáren z Asie nicméně i tak trpí tragickou softwarovou výbavou. Začátečníkům proto doporučuji raději rozbít ještě nějaké to prasátko navíc a začít na modelu MINI+ (11 000 korun) od Prusa Research, který se vejde i do toho nejmenšího pokojíku v paneláku, a přitom stále nabízí všechny pokročilé funkce pro tisk ze všech běžných materiálů. K tomu má živou komunitu uživatelů, se kterými lze řešit problémy.

Za vyšší cenu pak získáte stavebnici vlajkové lodi Prusa MK3S+, tiskárnu se zavřenou konstrukcí Creality CR-5 nebo třeba obří Anycubic Kobra Max s úctyhodným výrobním objemem 45 × 40 × 40 cm.

Teprve někde tady pomalu končí kategorie levných tiskáren. Profesionální stolní mašiny od brněnského Trilabu nebo legendárního Ultimakeru totiž začínají až na ceně okolo 100 tisíc korun. Nabízejí kvalitní a spolehlivý tisk, vzdálenou správu nebo třeba multimateriálovou výrobu.

V tomto článku se ale věnujeme výběru 3D tiskárny vhodné pro běžné uživatele. V další části – klikněte na šipku – si trochu víc povíme o dvou hlavních technologiích tisku.

Leave a Reply