Vybíráme nejlepší monitory. Od levných až po displeje na rozmazlování očí

Potřebujete monitor k notebooku, k velkému počítači, na hry nebo práci s přesnými barvami? Pomůžeme vám se správně rozhodnout.

Monitory k počítači jsou typickým zařízením, kde je na první pohled vše jasné. Jakmile ale začnete do problematiky pronikat hlouběji, hrozí zahlcení technickými detaily. Ve skutečnosti ale nemusíte propadat panice. I bez velkého bádání dokážete koupit rozumný monitor, který vám bude dobře sloužit.

Základní rychlý návod

Chci levný základ. Kupte 24″ monitor s FullHD rozlišením 1920 × 1080 a panelem IPS. Ani u nízké ceny vás nečeká zásadní průšvih.

Potřebuji normální monitor. Berte 27″ monitor s rozlišením 2560 × 1440.

Chci hrát hodně hry. Hledejte monitor minimálně s podporou 144Hz. Jeho rozlišení volte podle schopností vaší grafické karty. Je zbytečné přemýšlet mezi 144 Hz nebo 165 Hz, když vaše grafika v rozlišení monitoru nedosáhne ani na těch 144 FPS.

Nevím, jestli mi stačí jeden monitor. Lepší než dva monitory je jeden širokoúhlý displej (21:9 nebo i 32:9), případně větší monitor nad 32 palců s 4K rozlišením 3840 × 2160.

Potřebuji barevně přesný monitor. Pro grafickou práci doporučíme spíše monitory s IPS panely za střední a vyšší cenu.

Proč jsou levné monitory vlastně levné? Šetří se jednak na panelu, kterému chybí jas a intenzita barev. Chybí také nastavitelný stojan, dostanete jen slabší nabídku konektorů (HDMI ale bývá), minimální možnosti nastavení a tělo nepůsobí pěkným a odolným dojem.

Proč jsou drahé monitory vlastně drahé? Cenu monitoru zvedá nejen kvalitnější displej s přesnějšími nebo intenzivnějšími barvami či rychlejší obnovou. Připlácíte si také za lepší stojan, USB konektory, reproduktory, zabudovanou webkameru, možnosti nastavení a další nadstandardní výbavu.

Nestačí mi levnější televizor místo velkého monitoru? Televizory nemají polohovatelné stojany, neumí se uspat a probudit spolu s počítačem, nemají konektor Displayport. Řada drahých televizorů přes tyto nedostatky funguje dobře, u levnějších modelů je na místě větší opatrnost, protože nemusí zobrazovat ostrý obraz z počítače.

V tomto článku probereme klíčové parametry monitorů, abyste se dokázali zorientovat v jejich specifikacích a vybrali si ten pravý monitor pro vaše využití. Není třeba si připlácet za zbytečnosti, které nevyužijete, ale dává smysl neopomenout vlastnost, která by vám osobně mohla chybět.

V další části se budeme věnovat základnímu parametru: jakou zvolit úhlopříčku? Klikněte na šipku.

Leave a Reply