Site icon NewsWep

Jak dobře vybrat počítačový zdroj. Nesmí být příliš výkonný, ani málo výkonný. Nesmí být hlučný

Klepněte pro větší obrázek

Na počítačovém zdroji se nevyplácí šetřit. Má velký vliv na hlučnost i životnost celého počítače. Poradíme vám, čím se při výběru toho pravého zdroje řídit.

Na kvalitu počítačového zdroje má klíčový vliv cena. Levnější součástky mají nižší efektivitu i životnost, levnější ventilátory jsou hlučnější, konstrukce zdroje méně důmyslná a kabely jednoduché, bez opletení a s minimem konektorů.

S každou korunou ušetřenou na zdroji se zvyšuje riziko problémů nejen v budoucnu, ale už při montáži. Nakonec nic neušetříte, protože zaplatíte více na účtech za elektřinu. Dnes, kdy její cena roste do závratných výšin, se více než kdy jindy vyplatí investovat do dražšího, ale efektivnějšího zdroje.

Co můžete za své peníze čekat?

Do 1 000 Kč: Jsou to nejobyčejnější počítačové zdroje, na kterých se šetřilo, kde mohlo. Lze narazit na tiché s obstojnou kvalitou, jde ale o vzácný jev. Hodí se maximálně do kancelářských sestav.

Do 2 000 Kč: Pokud nebudete chtít vysoké výkony nad 500 W, jde většinou o dobré zdroje s dostatečnou účinností, ale i zde je obtížnější najít takové, které budou tiché.

Do 3 000 Kč: Kvalitní zdroje s vysokou účinností a už i výkonem. Na hlučnější kousky narazíte obtížněji, často už také mají praktickou modulární kabeláž.

Nad 3 000 Kč: S cenou roste jak maximální zatížitelnost zdrojů, tak jejich efektivita, začínají se objevovat i pasivně či semipasivně chlazené, přičemž ty hlučné či nekvalitní bývají vzácností.


Nejoblíbenější počítačové zdroje

Ukazujeme pouze zdroje s cenou nad 1000 Kč. U nejlevnějších je obtížné najít kvalitní modely.

Další oblíbené počítačové zdroje (nad 1000 Kč)


Uvědomte si, že u levného zdroje nehrozí jen otravný vyšší hluk, který nijak neovlivníte. Je zde ale také riziko, že při vysoké zátěži či delším provozu zdroj shoří a vezme s sebou do křemíkového nebe také některou z komponent, které napájí.

V další části článku se budeme věnovat ideálnímu výkonu zdroje. Klikněte na šipku

Ideální výkon zdroje

Udávaný maximální výkon zdroje je prvním klíčovým parametrem, od kterého se můžete odrazit. Obecně platí, že by výkon neměl být příliš vysoký, abyste si za něj zbytečně nepřipláceli. Navíc zdroj mívá nejvyšší účinnost až okolo poloviny své nominální zátěže.

Zároveň by ale výkon neměl být příliš nízký, protože je pak zdroj přetěžován, je hlučnější a více se zahřívá. Navíc ty méně kvalitní zdroje ani nedokážou maximální udávaný výkon dodat.

 

Aby zdroj pracoval efektivně a bez problémů, neměl by mít příliš vysoký maximální výkon, a už vůbec ne příliš nízký

Výkon zdroje vybírejte podle komponent, které v počítači budete mít. Klíčová je především grafická karta (nebo karty) a procesor. Ale samozřejmě záleží na množství pevných disků, na čipové sadě či na množství paměťových modulů.

Computer doporučuje

SilentiumPC Elementum E2 (SPC196) – 350 W: Velmi tichý zdroj s tříletou zárukou a dostatečným výkonem do kancelářské i středně výkonné sestavy. Za velmi příznivou cenu se může pochlubit i 6+2pinovým napájením grafické karty nebo standardem 80Plus Standard.

Při výběru vám skvěle poslouží webový kalkulátor Extreme OuterVision, ve kterém nechybí ani nejnovější komponenty a dokonce umí do výpočtu zahrnout i přetaktování. V závislosti na udané době využívání počítače denně vypočítá, po jak efektivním (Standard, Bronze, Gold, Platinum) zdroji se máte dívat a za jak dlouho se zaplatí vyšší pořizovací náklady na efektivnější zdroj.

U zdrojů je důležité rozložení zátěže jednotlivých napěťových větví. Tomuto tématu se věnujeme v další části článku.

Rozložení zátěže

Ze stejného kalkulátoru se také dozvíte, jaké je očekávané maximální zatížení jednotlivých napěťových větví. Uvidíte, že největší nároky jsou dnes kladené na 12V větev, která musí snést stovky wattů, protože právě z ní je napájena grafická karta a procesor.

Je tomu tak proto, aby ze zdroje nemusely vést tlusté kabely. Pro přenos výkonu 120 W musí kabelem při napětí 12 V protékat 5 A, ale při napětí 5 V by to bylo 24 A. Nejlevnější zdroje silnou 12V větev/větve podceňují a nahánějí maximální celkový výkon právě zbytečně silnými 3,3V a 5V větvemi, což je vám u moderního počítače k ničemu.

Computer doporučuje

Corsair CV Series CV450 (P-9020209-EU) – 450 W: Velmi tichý 450W zdroj s dobrou výbavou, který je zajímavý jak příznivou cenou, tak především svou malou délkou pouhých 125mm, díky níž ušetříte ve skříni drahocenný prostor.

Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma zdroji, z nichž jeden má více 12V větví a druhý jedinou supersilnou, je zpravidla lepší sáhnout po tom druhém. U více 12V větví totiž jen těžko zajistíte jejich rovnoměrnou zátěž, aby zdroj dosahoval maximální efektivity.

Účinnost zdroje souvisí s chlazením. Čím je účinnost vyšší, tím méně výkonu se promění na teplo a tím méně výkonné chlazení potřebujete. Pokračujte k další části článku. Budeme se v ní zabývat také certifikacemi.

Účinnost

Úkolem každého počítačového zdroje je změnit střídavé síťové napětí 230 V na několik stejnosměrných, což dělá s nějakou účinností, která se liší podle míry zátěže zdroje.

Když má zdroj účinnost vysokých 90 %, například pro výstupní výkon 180 W si tak na vstupu řekne o 200 W. Takže 20 W se promění v teplo, které je potřeba odvést ze zdroje ven. Při účinnosti 80 % by však v takovém případě ztrátový výkon vzrostl na 40 W, takže o 10 % nižší účinnost vyžaduje už dvojnásobně výkonné chlazení.

 

Vysoká účinnost vám ušetří výdaje za elektřinu a je jistým vodítkem kvality zdroje, ale nezaručuje jeho tichý chod

Kromě vyšší hlučnosti má nízká účinnost negativní vliv i na životnost zdroje. Součástky větším tepelným namáháním více trpí a nakonec dostane zabrat také vaše peněženka, protože počítač spotřebuje více energie, než by bylo nutné.

Vyšší efektivitu má smysl řešit především u výkonnějších počítačů a zdrojů, a také u počítačů, které budou dlouho v provozu – tam se mohou vyplatit i ty nejúčinnější. Efektivnější komponenty jsou dražší, nicméně něco stojí i certifikace, na kterých někteří výrobci šetří.

Computer doporučuje

SilentiumPC Elementum E2 (SPC252) – 550 W: Pokud hledáte cenově nejdostupnější, a přitom tichý zdroj bez příkras okolo, mohl by pro vás být zajímavou volbou tento model s dostatkem výkonu i konektorů pro rychlý počítač.

Nejrozšířenějším certifikátem 80Plus se už může pochlubit přes 8200 modelů zdrojů, jejichž seznam najdete na stránkách clearesult.com/80plus, kde ke každému nechybí testovací protokol se stupněm účinnosti Standard, Bronze, Silver, Gold, Platinum či nejvyšším Titanium. Jen pozor na označení na zdrojích jako 85+ – to nemá s certifikátem 80Plus nic společného.


Počítačové zdroje označené tímto logem garantují účinnost rovnou nebo vyšší než hodnoty uvedené v tabulce při 10, 20, 50 či 100% zátěži. Nově přibyly specifikace i pro zdroje přímo konstruované pro napětí 230 V, tedy používané u nás. Účinnost je u nich o něco vyšší.

Postupně se začíná prosazovat rovněž certifikace společností Cybenetics, která jde ještě dále. Kromě šesti stupňů účinnosti Bronze až Diamond hodnotí v sedmi stupních i hlučnost (Standard až A++).


Existují i pokročilejší certifikáty než 80Plus. Takový Cybenetics ETA/LAMBDA hodnotí i hlučnost zdroje a další jeho důležité parametry

Pokud tedy potkáte zdroj s certifikátem Cybenetics ETA/LAMBDA, nejenže si můžete na stránkách Cybenetics.com dohledat i příslušný podrobný testovací protokol, ale také máte jistotu pořádně prověřeného zdroje. Mezi takové patří třeba modely XPS či některé Seasonic.

Hlučnost je problém, jak se s ním vypořádat?

Hlučnost

Pokud se zdroj nepyšní certifikátem Cybenetics ETA/LAMBDA, vůbec si nemůžete být jisti, že je i přes přítomnost certifikátu třeba 80Plus Bronze, ale i klidně Gold, tichý.

Mnohé, často značkové zdroje mají agresivněji nastavené otáčky ventilátoru, aby se součástky tolik nezahřívaly a nedocházelo tak k jejich většímu opotřebení. Bohužel to někdy dohání do extrému, kdy i při minimální zátěži a teplotě součástek okolo 30 °C, kdy jsou ostatní komponenty zdroje tiché, nastaví rychlost otáčení ventilátoru do jasně slyšitelné hladiny.

Na druhé straně stojí zase nezodpovědní výrobci, kteří nastaví pro dosažení nižší hlučnosti otáčky příliš nízko, a to i přesto, že se součástky značně zahřívají.

Computer doporučuje

Seasonic Focus (FX-550) – 550 W: Výborně vybavený a vysoce výkonný 550W zdroj s odpojitelnou kabeláží, jedinou silnou +12V větví, certifikátem 80Plus Gold a dlouhou, desetiletou zárukou.

Ideální stav leží někde uprostřed. Zdroje s velmi vysokou účinností se dokonce dokážou do jisté míry chladit i pasivně, což naznačuje třeba přepínač tzv. hybridního režimu. Když je tento režim aktivovaný, ventilátor se do jisté teploty uvnitř vůbec netočí. Jenže pokud větrák ve zdroji využíváte i na odtah teplého vzduchu ve skříni, je lepší nechat ho v provozu.

Obecně se o hlučnosti zdrojů bez certifikátu dočtete až v recenzích, nicméně se dá v tomto ohledu zpravidla spolehnout třeba na značky Be quiet!, SilentiumPC a většinou iCooler Master či Corsair.

U zdroje se hodí vybírat také podle konektorů a kabelů. Jak?

Konektory a kabely

Také kabeláž bývá u zdrojů podceňována, přitom vám hlavně při kombinaci s většími skříněmi a umístěním zdroje dole může způsobit značné nepříjemnosti. Právě toto jsou případy, kdy se vyplatí si ve specifikacích zdroje dohledat, jak dlouhé má kabely.

Podstatná je rovněž přítomnost dostatečného množství konektorů – především těch pro grafickou kartu a pro pevné disky, i když zrovna jich už není v době M.2 SSD zapotřebí tolik.

Computer doporučuje

Corsair CV Series CV650 (CP-9020236-EU) – 650 W: Mimořádně cenově výhodný, vysoce výkonný, a přitom maličký zdroj, který potěší všechny, kdo mají problém s nedostatkem místa ve skříni.

Někdo potřebuje konektorů hodně, jiný zase minimum a pak mu nevyužité kabely zbytečně visí ve skříni a zhoršují cirkulaci vzduchu. Řešením je modulární kabeláž, kdy si připojíte jen ty kabely, které potřebujete. Klidně stačí jen částečná, protože 24pinový a 8pinový konektor do desky budete připojovat vždy. I taková ale znamená výraznou investici navíc, nadto kvůli ní často nabobtná i délka zdroje, takže úspora prostoru ve skříni nemusí být tak výrazná.

Později můžete litovat obyčejných neopletených kabelů, které vám ve skříni budou tvořit nevzhlednou barevnou změť. Naštěstí se už s takovými setkáte málokde a většina zdrojů má kabely opletené. Případně ještě lépe je část z nich plochá, aby se lépe skládaly na sebe, což přináší úsporu prostoru a lepší proudění vzduchu ve skříni.


Ploché kabely se snáze skládají na sebe. Nejvíce místa ale ve skříni ušetříte, když budou i odpojitelné

Pokud zdroji chybí například druhý 6+2pin pro napájení grafické karty, většinou to také signalizuje, že se do počítače s tak výkonnou grafikou nehodí. Není proto dobrý nápad využívat redukce z molexů na 6/6+2pin.

Důležitá je také ostatní výbava zdrojů a kvalita součástek.

Ostatní výbava

Synchronizované RGB podsvícení proniklo i mezi počítačové zdroje, ne však nijak masivně. Pokud ho tedy vyžadujete, dost si zúžíte výběr. V takovém případě si dejte pozor, aby byly podporovány standardy pro ovládání RGB LED od výrobců základních desek.

Mezi další výbavu náleží také nejrůznější klasické stahovací pásky či proužky se suchým zipem a uzdrojů s modulární kabeláží pak pouzdra pro přebytečné kabely. Bez toho všeho se však dá obejít.

Kvalita součástek

I když u hardwaru nebývá dobré paušalizovat a prakticky vždy záleží na konkrétním modelu, existují značky zdrojů, které už jsou nechvalně proslulé a je lepší se jim vyhnout. Jde například o řadu modelů LC Power, dále Whitenergy, Crono, iTek, nejlevnější EuroCase a většinu modelů Evolveo.

Naopak mezi velmi levné, ale přinejmenším splňující specifikace, patří 1stCool, řada ECO+ od EuroCase, anebo Zalman a SilentiumPC – ty se vyznačují i tichým chodem.

Jenže ani u značek Enermax, Cheftec, FSP či SeaSonic není vyloučeno, že narazíte na problémový model. Vracíme se tedy zase k základnímu pravidlu při výběru zdroje – nešetřit na něm.

Computer doporučuje

Gigabyte P850GM – 850 W: Do velmi náročné sestavy se dvěma výkonnými grafikami je zajímavou volbou Gigabyte P850GM s kompletně odpojitelnou kabeláží, tichým chodem a certifikátem 80Plus Gold zaručujícím zdroji vysokou účinnost.

Pokud váháte nad kvalitou zdroje té které značky, jistým vodítkem pro vás mohou být nejen uživatelské recenze, ale také to, kolik let záruky výrobce svému zdroji poskytuje, tedy jak moc mu sám důvěřuje.

Zároveň se dívejte, třeba podle údajů na CZC.cz či z testovacích protokolů na clearesult.com/80plus, jak dlouho je zdroj na trhu. Novější modely mívají modernější a efektivnější součástky a bývají i tišší.

V poslední části článku najdete nejoblíbenější počítačové zdroje v různých cenových kategoriích.

V přehledech neuvádíme nejlevnější zdroje s cenou do tisíce korun. Doporučujeme se jim spíš vyhnout.


Nejoblíbenější zdroje za 1000 až 2000 Kč

Další oblíbené zdroje za 1000 až 2000 Kč


Nejoblíbenější zdroje za 2000 až 3000 Kč

Další oblíbené zdroje za 1000 až 2000 Kč


Nejoblíbenější zdroje za 3000 až 4000 Kč

Další oblíbené zdroje za 3000 až 4000 Kč


Nejoblíbenější zdroje nad 4000 Kč

Další oblíbené zdroje nad 4000 Kč

Exit mobile version