Site icon NewsWep

Nejlepší programy z roku 2000. Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Klepněte pro větší obrázek

Windows 2000

Začněme operačním systémem. Windows v roce 2000 kralovaly v podstatě se stejnou převahou jako dnes. Několik málo cvoků (včetně autora tohoto článku) koncem objevovalo taje Red Hat Linuxu ve verzi 6/7 a tu a tam byl k vidění Apple, ale ve srovnání s impériem Microsoftu se jednalo o zanedbatelné drobky.


Windows 2000 jsou hotové, oznámil Microsoft 17. února 2000

Češi měli v roce 2000 na svých mašinách ledacos počínaje MS-DOS a Windows 95, většina z nás tou dobou ale používala všelijak splašená Windows 98 a early-adopteři už objevili také Windows 2000 a Windows Me. OEM licencování bylo v plenkách, počítače jsme si tenkrát ještě stavěli nebo alespoň vylepšovali svépomocí, a tak se dařilo warezu. Tou dobou jsem pomalu končil střední školu a legální licence často chyběly i v počítačových učebnách.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Me dorazily na pulty obchodů 14. září 2000. Byl to poslední systém řady 9.x, kterou nejvíce proslavily legendární Pětadevadesátky.

Windows Commander


Pokročilý dvoupanelový správce souborů Windows Commander 4.51 z roku 2000. Kdo by neznal tohle klikání na číslo?

V roce 2000 byste v Česku těžko hledali počítač s Windows, na kterém by nebyl Windows Commander. Uměl všechno, co šlo dělat se soubory a složkami, nabízel kupu kompresních formátů, uměl hromadně přejmenovávat soubory a nechyběl integrovaný FTP klient (takový Dropbox přelomu století).

Pro kontext. Takto vypadal Průzkumník v roce 2000. Neuměl naprosto nic, ani otevřít ZIP. Právě proto lidé instalovali Windows Commander nabušený funkcemi.

Byl tak populární, až jej mnozí považovali za součást Windows. To se Microsoftu nelíbilo, a tak přiměl Christiana Ghislera k přejmenování. Od podzimu 2002 dodnes už tedy jen Total Comamnder.

Dožívající historická etapa

V roce 2000 ještě stále patřil k nejpoužívanějším programům na Windows 9.x MS-DOS, respektive jeho příkazová řádka. Spouštěli jsme v něm jak nejrůznější textové podnikové aplikace a účetní systémy, tak samozřejmě devadesátkové hry, byť tou dobou už pomal ustárnuly.

WinZip

Protože Průzkumník ve Windows 9.x/2000 neuměl pracovat s balíky ZIP, museli jsme instalovat další programy. Buď Windows Commander, nebo třeba WinZip.


V roce 2000 dorazila nová verze WinZip 8.0. Byl to další program, který nechyběl téměř na žádném počítači s Windows.

Komprese tehdy hrála ohromnou roli. Většina lidí měla doma nanejvýš vytáčený pomalý internet a stále se dařilo i disketám, byť je postupně vytlačovaly vypalovačky CD-ROM. V každém případě, šlo o každý megabajt volného místa, takže ZIP byl samozřejmostí.

WinRAR

Já vím, já vím, mnozí z vás neměli WinZip, ale WinRAR. Ten byl ale v roce 2000 ještě hodně jednoduchý a jeho sláva měla teprve přijít v následujících letech – zejména po vydání WinRAR 3.0.


WinRAR a jeho kompresní formát RAR se zkraje 21. století staly standardem šíření velkých souborů skrze pomalý internet, balíček šlo v programu snadno rozřezat na drobné dílky.

Přesto jej zmíním, WinRAR se stal na dlouhé roky pánem díky populární funkci rozdělení velkého archivu na drobné části (a díky extrémní popularitě v pirátské scéně). Pokud jste 100MB balík rozdělili na 1MB kousky, snáze jste je mohli stáhnout na pomalém vytáčeném připojení.

Napster

Když už jsme nastínili to pirátství, které tehdy bylo – ať už se nám to líbí, či nikoliv – naprosto klíčovou složkou komputerizace českých domácností, nesmíme zapomenout na Napster (1999 až 2001).


Napster krátce zazářil v letech 1999 až 2001 jako pirátské P2P doupě na empétrojky 

Program s relativně jepičím životem tehdy ukázal desítkám milionů uživatelů, co je to peer-to-peer a warez, v aplikaci totiž stačilo vyhledat název hudební skladby a rázem se zobrazil seznam těch, kteří ji mají u sebe doma a jsou zrovna online.

Napster byl pro každého teenagera zázrak. Stačilo se připojit modemem k internetu, spustit program, vyhledat název skladby a stáhnout ji na vytáčeném internetu úctyhodnou rychlostí okolo 6-7 kB/s.  Za pár minut bylo hotovo. Na současném stomegabitu by to trvalo zlomek sekundy.

Connection Meter

Jelikož jsme často první MP3 i rozměrnější data stahovali skrze drahý vytáčený internet, nebo i něco rychlejšího, u čehož se ale zase zpravidla uplatňoval FUP, potřebovali jsme to stahování měřit. Tuto roli zastal další legendární program v tehdejším Česku – Connection Meter.


Jedna ze starších verzí Connection Meteru už na Windows XP

Connection Meter zpracovával přehledné statistiky, kreslil grafy a mnohé domácnosti (včetně té naší) tehdy nepřišly na buben mimo jiné i díky němu.

Mimochodem, Connection Meter žije dodnes.

Winamp

Kde jsme si vlastně ty první stažené MP3 přehrávali? No přece ve Winampu! Další legendě přelomu století, která zpopularizovala samotný formát MP3.


Winamp 2.7 vyšel na podzim  roku 2000

Winamp a jeho příšerné skiny, ale také povedené vizualizace a další plug-iny jsou symbolem té doby, a nebýt Spotify, iTunes a hudebních klipů na YouTube, nejspíše kraluje dodnes. 

Windows Media Player

Pokud jsme zmínili Winamp, nesmíme zapomenout ani na předinstalovaný Windows Media Player. Zatímco ve Windows Me už koketoval se vzhledem, který jsme o rok později objevili ve Windows XP, ve Windows 2000 (na obrázku) to bylo i nadále šedé spartánské okno. MP3 ale přehrávat už také umělo. 


Windows Media Player ve Windows 2000

„Ávégéčko“

Další skupina programů byly antivirové programy. Byla jich celá řada, jelikož jsme ale v Česku, připomeneme staré dobré AVG. Toto je jeho novější podoba z roku 2004. Bezpečnostní byznys zapustil v Česku silné kořeny a žije tu dodnes.

Nero Burning ROM

Na sklonku 90. let klesla cena mechanik pro vypalování CD-R/RW na únosnou mez, a tak se na počítačích začal pomalu objevovat další klíčový program. Staré dobré Nero Burning ROM od německého studia Nero AG!

V roce 2000 vyšla verze 5.0.0.3 a ekosystém Nero postupně doplnil kompletní set nástrojů prakticky na vše, co souviselo s CD a později i DVD. Tedy nejen samotný vypalovací program, ale také nejrůznější konverzní softwary pro převod a vypalování filmových optických disků, tvorbu DVD menu aj.

Musicmatch Jukebox

Jelikož jsme si v Neru často vypalovali cédéčka s archivem MP3, potřebovali jsme program, který by je vyrobil z běžného hudebního CD (pro které jsme si zašli do veřejné knihovny). Po roce 2000 se s podobnými aplikacemi roztrhl pytel, k těm nejpopulárnějším patřil Musicmatch Jukebox, který vše zvládl v jednom kroku.


Musicmatch Jukebox z roku 2000 a nástup éry nevkusných a infantilních skinů

Nutno podotknout, že konverze hudebních CD a kódování jednotlivých stop do MP3 vyžadovaly slušný procesor, jinak se podobný proces mohl protáhnout na docela dlouhou dobu. 

A to raději ani nebudu připomínat, jak jsme tehdy ripovali a do AVI (DivX) kódovali filmové disky z prvních videopůjčoven DVD. Nejen že se zprvu jednalo o poměrně složitý proces, ke kterému jste potřebovali hromadu dílčích (často jen textových) aplikací, ale převod takového filmu na tehdejší K6, Athlonu, nebo některém z Pentií zatížil domácí počítač třeba i na 10 hodin.

Internet Explorer

Windows byl v roce 2000 zdaleka nejpoužívanějším desktopovým OS, není tedy divu, že webovým prohlížečům dominoval Internet Explorer. V roce 2000 to byla verze 5.0.


Internet Explorer 5.0 z roku 2000

A konkurence? Ještě v druhé polovině 90. let to vypadalo, že World Wide Web bude patřit Netscapu, ale jakmile uživatelé objevili předinstalovaný prohlížeč, bylo rozhodnuto. Netscape úplně nezmizel, jeho pohrobkem je Mozilla a Firefox. Na stranu druhou, i ten je po dvaceti+ letech ve svízelné situaci. Tehdejší nástup IE dnes připomínají prohlížeče na jádře Chromium.


Války prohlížečů v letech 1994 až 2009 a masivní nástup Internet Exploreru

Outlook Express

Na Živě.cz, Xchat a další jsme používali Internet Explorer, poštu jsme pak skrze protokol POP3 stahovali povětšinou v předinstalovaném a zjednodušeném poštovním programu Outlook Express.


Outlook Express ve Windows 2000

The Bat!

Outlook Express byl nicméně žalostně jednoduchý program, a tak zkušenější uživatelé často sáhli po (byť placeném) The Bat! od moldavského studia Ritlabs.

Program už tehdy uměl v podstatě vše, s čím až o mnoho let později přišel třeba Thunderbird včetně pokročilého filtrování, všemožného štítkování a tak dále. 

Bez The Bat! jsem si tehdy nedokázal představit četbu pošty ani já a o to více mě těší, že program existuje dodnes a může se pochlubit aktivním vývojem.

ICQ

Když už jsme u té komunikace, nesmíme samozřejmě zapomenout na ICQ – WhatsApp a FB Messenger konce 90. let a přelomu století. Byť legendární ICQ od izraelského studia Mirabilis postupně několikrát změnilo svého majitele, funguje ve stínu nových služeb dodnes.


Podoba různých verzí ICQ na přelomu století

Specialitou ICQ byla identifikace. Na rozdíl od dnešních služeb, kdy je to reálné jméno, přezdívka nebo alespoň e-mail, to tehdy bylo prosté číslo – ke všemu pořadové.

Kdo měl nižší/kratší číslo, ten se k ICQ připojil dříve a měl také určitý respekt tehdejší geekosféry. Došlo to dokonce tak daleko, že se jej někteří majitelé pokoušeli nabízet k prodeji na eBay. 

ACDSee

Dalším evergreenem přelomu 20. a 21. století je samozřejmě staré dobré ACDSee. Zpočátku jen jednoduchý prohlížeč fotografií a později i docela pokročilý editor.


ACDSee 3.0, aneb vrchol prohlížení fotek na Windows v roce 2000

Pirátskou kopii ACDSee měl v prvních letech nového milénia na počítači snad každý, z těch českých ale postupně vymizel. Hlavním důvodem byl vývoj jeho velmi zdařilé kopie, která jej dle mnohých nakonec i překonala – brněnský Zoner Media Explorer a dnes Zoner Photo Studio.

Photoshop

Jedním z nejkopírovanějších kusů softwaru za posledních dvacet let je nesporně Photoshop. Slovíčko „fotošopovat“ vstoupilo do slovníků mnoha světových jazyků stejně jako „vygooglit,“ a kdyby měli všichni historičtí i současní uživatelé Photoshopu legální licenci, Adobe musí být nejméně pětkrát bohatší společnost než Apple.


Photoshop 6.0 z roku 2000

Adobe v roce 2000 vydalo verzi 6.0, která přinesla třeba efekt geometrických deformací (Liquify) nebo možnost vkládání jednoduchých vektorových tvarů.

Pokud máte dodnes na počítači pirátskou kopii Photoshopu, smažte ji a kupte si raději Zoner Photo Studio nebo třeba Affinity Photo. Oba programy stojí pakatel.

CorelDraw

Další program, který na přelomu století nechyběl snad na žádném domácím počítači, byl samozřejmě vektorový grafický editor CorelDRAW. Tou dobou to byly nejčastěji verze 8, 9 a 10 v závislosti na tom, od jakého kamaráda jste ji zrovna splašili.


CorelDRAW 10 z podzimu 2000

Neméně žádaným horkým zbožím byla jeho obrovská databáze klipartů a fontů. Samozřejmě povětšinou nepodporovaly české znaky, pokud jste však okolo roku 2000 viděli nějaký ten letáček v exoticky-nevkusném písmu, často pocházel právě z CorelDRAW.

Zoner Callisto

Stejně jako brněnský Zoner odpověděl na ACDSee svým Media Explorerem a posléze Photo Studiem, na počátku století vyvíjel docela povedenou kopii také pro CorelDRAW.


Zoner Callisto zkraje 21. století

Jmenovala se Callisto, byla cenově dostupná, a když si při pohledu na obrázek uvědomíte, že se jedná téměř o dvě dekády starý program, nebylo to vůbec špatné.

Poslední verze Zoner Callisto 5 firma později uvolnila zdarma a můžete si ji dodnes stáhnout z webu callisto.cz.

Lingea

Zatímco dnes si spustíte webový a mobilní překladač od Googlu nebo třeba Microsoftu, před dvaceti lety nic takového neexistovalo. Namísto toho se velké popularitě těšily jednoduché softwarové slovníky. K těm nejpopulárnějším patřily třeba ty od českého výrobce Lingea.

Pokud jste nerozuměli nějakému slovíčku na tehdejším anglickém webu, spustili jste Lingeu

Infomapa a Geobáze

Stejně špatné jako s webovými slovníky to bylo i s mapami.  Jen pro představu, česká vektorová Infomapa 7.0 od PJSoftu tehdy na přelomu století vypadala takto.


Infomapa 7.0

A raději sem ani nebudu psát, kolik stála. Anebo ano: 15 tis. až 67 tis. korun dle licence.

Vektorovou Infomapu doplnila edice překrásných rastrových topografických map GeoBáze od Geodézie. Běžní smrtelníci si často kupovali CD-ROM s konkrétním krajem a v měřítku turistické mapy, neoficiálně se ale od kamaráda ke kamarádovi šířila i jejich kompletní pirátská verze s celou republikou. Byl to komínek snad deseti CD-ROM


Rastrové mapy GeoBáze od Geodézie

Encarta

V roce 2000 ještě neexistovala ani Wikipedie – doména wikipedia.org se dočkala registrace až o rok později, a tak jsme museli používat něco jiného. Především v 90. letech to byla třeba skvělá edice multimediálních encyklopedií Microsoft Encarta na CD-ROM. 


Microsoft Encarta z roku 2003

Součástí knihovny byl vyhledávač, klasické encyklopedické texty, ale také hromada fotografií, map a dokonce i zvukových nahrávek a videí.

Zahraniční encyklopedie a vzdělávací aplikace postupně doplnily i ty české, takže se digitalizace dočkala hromada tuzemských atlasů pro děti i dospělé a ve své době se jednalo o velmi povedená díla.

FrontPage

V roce 2000 ještě neexistovaly publikační platformy jako WordPress a Drupal, své první osobní webové stránky a blogy jste si proto museli napsat sami. Často to byly jen statické vizitky a ještě častěji se zrodily v populárním WYSIWYG editoru FrontPage od Microsoftu.


Prehistorické verze FrontPage z přelomu století

Profíci jej nesnášeli, protože generoval nepříliš validní HTML kód, běžní smrtelníci jej ale naopak milovali, stránku jste totiž vytvořili podobně jako třeba dokument ve Wordu, aniž byste museli rozumět jejímu zdrojovému kódu.

Já svůj první osobní webík nakreslil ve FrontPage 97, na přelomu dekády dorazil FrontPage 2000 a o pár let později konečně i populární české blogovací platformy jako Bloguje.cz a Blog.cz.

Borland Delphi

Každý středoškolák se v hodinách informatiky druhé poloviny 90. let setkal s jazykem Pascal. Není tedy divu, že se v té době zrodila celá generace vývojářů, kteří vše programovali v jeho nadstavbě Object Pascal a především v prostředí Borland Delphi, které bylo společně s jednoduchým Visual Basicem od Microsoftu vstupní branou do rychlého programování pro Windows.


Starší verze Borland Delphi z konce 90. let

Delphi bylo fenoménem, vzniklo v něm totiž ohromné množství neméně legendárních programů – včetně v úvodu zmíněného Windows Commanderu, a jelikož jsem mu tehdy před dvaceti lety propadl také, s odstupem času mě docela mrzí, že už bych dnes v Pascalu nenapsal snad ani pověstný Hello, World, otěže jednoduchého a rychlého psaní grafických aplikací pro Windows totiž v následujících letech převzala hlavně platforma Microsoft NET a jazyk C#.

Far

Nejpopulárnějším správcem souborů byl sice Windows Commander, nesmíme ale zapomínat i na další ikony doby včetně textových dvoupanelových správců. Díky popularitě MS-DOS se tyto programy těšily stále velkému zájmu. Vždyť pro mnohé z nás byl tou dobou MS-DOS asi tak stejně starým operačním systémem, jako jsou pro dnešní uživatele Desítek Osmičky.


Far, jeden z mnoha populárních dvouokenních souborových manažerů

Byla to prostě překotná doba, kdy jsme během několika málo let vystřídali DOS, Windows 3.x, Windows 9x a skončili na Windows 2000.

ACDSee a spol.

Pokud jste v roce 2000 potřebovali na Windows komfortněji prohlížet fotky, používali jste buď ACDSee (viz výše), nebo starý dobrý IrfanView od Irfana Skiljana z Vídeňské univerzity. Takto vypadala jeho čerstvá verze 3.25 z roku 2000.

Po roce 2000 se na scéně objevila hromada dalších správců a prohlížečů fotek, které se inspirovaly v ACDSee. V komentářích jste nám připomenuli třeba FastStone. Takto vypadal v roce 2004.

Xn a začátek legendy jménem Photoshop

Nakonec nesmíme zapomenout ještě na bezplatný XnView. Takto vypadal v roce 2005.

Mnozí z nás měli na domácím počítači pirátskou kopii Photoshopu. A pokud to nebyl Photoshop, tak jste tam často měli jeho hlavní konkurenci Paint Shop Pro. Tehdy jej ještě vyvíjelo studio Jasc Software, později ale editor koupil Corel a zapojil do svého kreativního balíku.

Jak se přehrávalo, než přišly filmy

V roce 2000 jsme filmy na Windows… Téměř nepřehrávali! Doba jejich digitálních kopií v AVI, MKV a později MP4 měla teprve přijít. Základní Windows Media Player ve Windows Me a 2000 proto doplňovaly jen bizarní programy jako RealPlayer…


A samozřejmě QuickTime od Applu a jeho formát videa MOV!

…a pak přišel VLC

A takto tou dobou vypadalo VLC – tehdy VideoLAN Client. No, ve skutečnosti je toto o něco mladší a jedna z prvních verzí VLC pro Windows. Ty rané z 90. let a přelomu století totiž byly určené pro linuxové/unixové systémy. Na snímku: Týden Živě z června 2010.

Skoro jako dnešní Spotify


Tento prográmek jsme měli na Windows ale opravdu skoro všichni. Ano, je to GetRight!

GetRight byl skvělý prográmek na stahování souborů z tehdejšího pomalého internetu. Odkaz na soubor stačilo zkopírovat do schránky a GetRight se už o vše postaral na pozadí.


GetRight na Windows 2000 v akci a při stahování empétrojky

Dnes stříháme video, tehdy jsme měli GoldWave

Další program, který nechyběl na mašině žádného počítačového kutila, byl zvukový editor GoldWave. Upravovali jsme v něm a všemožně ořezávali MP3 nahrávky, software ale nabízel také hromadu pokročilých efektů. Později se zrodila jeho bezplatná alternativa Audacity.

Pan Sponka ve falešném 3D


„Office 97“. Outlook je hodně jiný, ale Word a Excel drží základní vzhled dodnes.

Nesmíme zapomenout ani na kancelářské balíky. Okolo roku 2000 ještě stále frčely programy Word 97, Excel 97 a PowerPoint 97. Někteří z nás už ale měli doma Office 2000! Jak vidno, jednou z novinek byl pan Sponka ve falešném 3D.


Rok 1999/2000

Direct Connect a ti další

Připomenu ještě jeden program, který se na scéně objevil až o pár let později. Pád Napsteru totiž pirátství rozhodně nezastavil – spíše naopak. Během krátké doby nasbíral desítky milionů uživatelů a ti vcelku přirozeně začali používat něco jiného. V roce 2001 se na scéně objevil Direct Connect, posléze jeho modifikace DC++, pak Gnutella, Kazaa, eMule a konečně také BitTorrent, který P2P sdílení vládne dodnes.


DC++

P2P sdílení velmi pomohlo zrychlování internetu a příchod kabelových operátorů, díky kterým se domácnosti zbavily drahého účtování na vytáčeném připojení a PC mohlo skrze DC++ stahovat třeba přes noc. V DC++ se postupně objevily lokální komunity geeků na stejné síti (typicky panelové sídliště), což umožňovalo mnohem rychlejší sdílení. Mnohé z těchto komunit později vybudovaly uzavřené bittorrentové trackery s exkluzivním zbožím.

Ohromný nástup Spotify, Netflixu, HBO Go a dalších služeb o dekádu později ukázal, že za popularitou warezu stála velkou měrou právě tehdejší neschopnost zkostnatělého audiovizuálního trhu bryskně se přizpůsobit novým podmínkám. 

Česká konkurence pro Microsoft

Ve stínu Microsoftu tu byl ale také český Software602, který byl tehdy hojně rozšířený třeba na školách. 602PC Suite (na obrázku textový procesor 602Text z prvního desetiletí) byl velmi povedený český program, síle Microsoftu ale nakonec vzdorovat nedokázal.

Bezplatné alternativy, které žijí dodnes


Já jsem ovšem v roce 2000 používal StarOffice 5.2, jeho výrobce Sun Microsystems jej tehdy totiž uvedl zdarma pro soukromé použití

Sun zveřejnil zdrojové kódy StarOffice 5.2, což vedlo ke vzniku projektu OpenOffice.org a později LibreOffice – v podstatě jediné svobodné a multiplatformní alternativy k MS Office, která žije dodnes

Vizionářské taby

Ačkoliv v roce 2000 vládl webovým prohlížečům s naprostou převahou Internet Explorer 5.x, je třeba připomenout i technologické inspirátory té doby. Třeba Operu 5.0 z téhož roku, která v bezplatné verzi zobrazovala ošklivý banner, hlavně ale jako jeden z prvních prohlížečů nabízela surfování v tabech. Všechny ostatní mainstreamové webové prohlížeče předběhla o několik let.

Zrod legendy jménem Firefox

Na zdrojových kódech Netscapu, který prohrál bitvu o pozici tržní jedničky právě s Internet Explorerem, se pomalu rodil projekt svobodného prohlížeče Mozilla a jeho jádra Gecko.


Takto v té době vypadala Mozilla 0.6, která v sobě integrovala kupu funkcí včetně poštovního klientu. Programátoři už brzy zjistí, že to nemá cenu, odstraní z Mozilly zbytečnosti a po několika změnách názvu se zrodí Firefox.

Mozilla tehdy obsahovala i jednoduchý WYSIWYG editor webových stránek. Mohli jsme tedy zahodit stařičký FrontPage, který jsme si připomenuli minule.

Allaire HomeSite: pro webové průkopníky

A když už jsme načali tvorbu webových stránek, nesmíme zapomenout na další legendu všech legend – velmi populární HTML editor Allaire HomeSite. Takhle vypadala jeho verze z přelomu století. Web jste mohli „kreslit“ ve WYSIWYG pohledu a synchronizovat skrze FTP…


Anebo přepnutím na jiný panel editovat přímo ve zdrojovém kódu. Později HomeSite koupila Macromedia, tu následně Adobe a na legendu se zapomnělo.

Kterak jsme stahovali internet

Po roce 2000 se zrodil také skvělý český textový editor pro vývojáře PSPad. Jedna z jeho raných verzí na obrázku vlastně ještě nic moc neuměla. Byl to takový lepší Poznámkový blok s podporou obarvení kódu.


Mimochodem, internetové připojení tehdy stálo za starou bačkoru, weby jsme si tedy často stahovali do počítače. Uměl to třeba skvělý Teleport Pro zde v o něco mladší verzi, byť jeho kořeny sahají do 90. let minulého století.

Co bylo před Facebookem

Určité oblibě mezi nerdy se zároveň ještě těšily nejrůznější usenetové huby – Facebook a Twitter 80. a 90. let. Připojovali jsme se k nim třeba skrze MicroPlanet Gravity – tohle je verze pro Windows XP, která spatřila světlo světa v létě roku 2001.


Diskuzní skupiny jsme používali i ke stahování warezu

PuTTY

Na závěr nesmíme zapomenout ještě na textový terminál PuTTY, který na Windows používal snad každý počítačový správce. A často používá dodnes. PuTTY zároveň vypadá stále stejně, takto jsem se s ním tedy mohl připojit k jednomu ze svých linuxových serverů přímo z Windows 2000.

 
Exit mobile version